?

Log in

No account? Create an account

Are · all · these · yours? · · Oh · no · the · other · 4 · are · at · home · with · their · father.


OK so we are the best source of information...

Recent Entries · Archive · Friends · Profile

* * *
What are the tricks you all do to save money at the store? I also lurk about on poor skills LJ and they connected me with this website called Hillbilly Housewife... Link here she is very Christian (as a warning for some who might not want to click) but she has some GREAT ideas on what to do for meals when money is tight.

I know with those of us having more than the "norm" number of kids, our grocery bills can get very high... so I wondered if we could all share a point or two it would benefit us all I do believe!!!

Mine? I try and shop either late Friday night or early Saturday (like around 7AM) at our Meijer store because they mark down their meat 40% but it has to be used or frozen ASAP.

Current Mood:
curious curious
* * *
* * *
[User Picture]
On January 11th, 2006 02:09 am (UTC), wineandravens commented:
We buy in bulk when we can, try to plan meals around the seasonal specials, and I make as much from scratch as I can. It's generally a healthier way eating anyway. :)
[User Picture]
On January 13th, 2006 11:53 pm (UTC), annimal replied:
I totally agree! I am really trying to get to the point of eliminating processed foods out of our lives. It's a SLOW Process!!!!

What all do you buy in bulk? I know I went to Gordon Foods (it's like Sam's club but open to everyone) and bought some oatmeal- Quaker for 10.99 a box and we had it for 3 months!!!
[User Picture]
On January 14th, 2006 02:01 am (UTC), wineandravens replied:
Meat, flour, sugar, cereals... ya know the basic kinds of ingredients for most recipes and those most used foods. The meat is the real saver because if you by it in "family packs" it can get as low as 2 or 3 dollars less a pound! What I do is break it up into meal sized portions before putting it in the freezer. I also look for specials to stock up on (non-perishables) during the holidays; that has been just great in the past.

The only thing about the bulk method is getting started. It will seem like you are destroying your budget at first but when you realize that the 200 dollars you just spent will last you the whole month (or longer) and the weekly cost is around half of what you usually spend - you'll love it! We figured out that we save between $200 - $300 a month by doing this and meal planning together. Oh, and we are a junk-food-free family too. That cuts cost a lot.
* * *
[User Picture]
On January 12th, 2006 03:52 am (UTC), momof4blessings commented:
we shop at the commissary so i save a ton on meats there.. besides clipping coupons thats about the extent of it.
Thanks for that link! that site is awesome! As soon as Im feeling better and able to cook I want to try some of those tips and recipes!
[User Picture]
On January 13th, 2006 11:54 pm (UTC), annimal replied:
I hope you feel better soon!!!!!!

I thought she had so many great recipes and pointers! check out her homeschooling page... she has SO MANY great links! I don't homeschool but I make my kids do homework during the summer... she has so many awesome links we will be using this summer!!

I am SO bad at clipping coupons!!!
[User Picture]
On January 17th, 2006 05:05 am (UTC), momof4blessings replied:
Yes I was checking out the homeschooling page. That whole site is really awesome. I shared it with some freinds of mine who homeschool and always looking for food shopping tips. They loved it as well.

Actually clipping coupons lol... well im bad at clipping them too and actually I dont ever buy a newspaper so I never get them. My mom on the other hand always gets the paper (she lives in a different state)and she clips them for me and mails them to me. She started doing it years ago just cause she was bored and has continued to do so. It has saved me a ton of money and time LOL
* * *
[User Picture]
On January 14th, 2006 02:05 am (UTC), wineandravens commented:
Oh yeah, I just checked the link out - it's awesome. I've done that Emergeny $45 many times in the past (but for 9 people!).
* * *

Previous Entry · Leave a comment · Share · Next Entry